کانکس چیست

 کانکس به زبان انگلیسی مفاهیم خاص و متفاوتی دارد که ما در اینجا به آن اشاره می نماییم.کانکس به زبان ساده به کیوب (مکعب) بزرگ که قابل حمل باشد گفته می شود.
در واقع وجه تمایز یک بنای سنتی و کانکس ، قابلیت حمل و جابجایی کانکس است که معمولاً در مکان‌هایی با عدم قابلیت ساخت و ساز استفاده می‌گردد. کانکس‌ ها به دو دسته چرخ دار و ثابت تقسیم می‌شوند، نمونه چرخ دار آنها به طور مستمر در حال جابجایی می‌باشد ولی نمونه‌های ثابت برای یک مدت زمان خاص در یک مکان می‌ماند.

مانند کانکس های کارگری و اداری ، سرویس بهداشتی و حمام، کانکس های خودپرداز (ATM)، کانکس های فروشگاهی، کانکس های اتاق تمیز، کانکس کیوسک نگهبانی، کمپ های پانلی ، کانکس های پانلی ، کانکس های بی تی اس و… میباشد.
مواد اولیه به کار رفته در کانکس‌ ها عموماً فلز می‌باشد که بیشتر اسکلت و بدنه آنها را تشکیل می‌دهند. بدنه و سقف کانکس‌ها متناسب با نوع کانکس اجرا میشود بطور مثال : بدنه و سقف کانکس‌ هایی که معمولاً از ساندویچ پانل ساخته می‌شوند تا عایق صوتی و حرارتی مناسبی برای فضای داخلی آنها ایجاد نماید را کانکس پانلی میگویند.
کانکس به دلیل قابل حمل و جابجایی مزایای بسیار زیادی در مقایسه با ساختمان‌های سنتی دارد که در زیر به چند مورد اشاره شده است.
قابلیت فروش مجدد کانکس ها
قابلیت تسریع در اجرای کانکس ها
ضد زلزله بودن کانکس ها
قابلیت جدا سازی
مونتاژ و دمنتاژ کانکس ها
تنوع در مواد مصرفی در اجرا کانکس ها
قابل حمل و جابجایی بودن کانکس ها
مقرون بصرفه بودن  کانکس ها
مدولار بودن و اضافه بنا بدون محدویت در کانکس های چند تیکه